معماری مجتمع مسکونی VM

ساختمان VM

معماران  PLOT =Bjarke Ingels (BIG) and Julien De Smedt (JDS)

 

           ساختمان VM جایزه Forum رو در سال2006 دریافت کرده و باید بگم که این جایزه از طرف مجله معماری و طراحی Forum به ساختمانهایی که در شمال اروپا ساخته می شه و بهترین طراحی داخلی رو داره اهدا میشه.

         مجتمع مسکونی VM اولین منطقه مسکونی در جدید ترین قسمت شهر کپنهاگ دانمارک است که از دید بالا (سایت پلان) مجتمع بصورت حروف V و M انگلیسی است

image

 

          ساختمان V شکل علاوه بر دید عالی به اطراف بعلت مورب بودن اضلاع از نور و تهویه هوایی مطلوب برخوردار است و همین امر از دید و اشراف همسایگی کاسته است.

          در ضلع جنوبی ردیفهایی از بالکنهای دندانه دار (مانند دندان کوسه) طراحی شده است.

          همه آپارتمانها شامل دو اختلاف ارتفاع فضایی در شمال و دید وسیع در جنوب هستند.پیاده روی خارجی ساختمان به یکی از سه پلکان و آسانسورها که در هر گوشه از ساختمان قرار دارد، متصل می شود.

 

image

 

          شکستگی و مورب بودن اضلاع ساختمان V در ساختمان M نیز تکرار شده است.

          در این پروژه گونه ای از اصل لکوربوزیه در مورد ساختمان مسکونی واحد*  تفسیر شده است:

           راهروهای مرکزی همه طبقات و آپارتمانها را بهم متصل کرده و نور را در سرتاسر حفره میانی ساختمان به اشتراک گذاشته است.

 

image

 

تراسهای خصوصی همگی در نمای جنوبی ساختمان تعبیه شده اند و دسترسی تراس روی سقف بوسیله راهروهای مرکزی صورت می گیرد.نمای خارجی ساختمان M از ورقهای آلومینیومی پوشیده شده است.

 

ساختمان V دارای 114 واحد در 40 تیپ

ساختمان M دارای 95 واحد در 36 تیپ هستند.

 اطلاعات بیشتر...

 


 

*قسمتی از اظهارات لوکوربوزیه در توجیه طرح مجموعه مسکونی مارسی:

 

"...برای دستیابی به چنان غنایی از زندگی، یعنی به خورشید و فضا و سرسبزی، لازم است که برای یک جمعیت 2000 نفری یک مسکن کلان بسازیم که برای تمامی این 2000 نفر فقط یک ورودی داشته باشد.آنچنانکه بتوانند از طریق آن فورا" به درون خانه های خود،که در آنها برغم حضور تواُمان جمعیتی 2000 نفری، از سکوت و خلوت محض برخوردار خواهند بود، دسترسی داشته باشند.

خلوت و استقلال هر واحد مسکونی با وجود 4 آسانسور 20 نفره برای رفت و آمدهای عمودی و هفت مسیر دسترسی افقی که یکی بر بالای دیگری قرار گرفته، و همجوار بودن هر واحد تنها با 4 واحد مسکونی دیگر (در بالا، پایین و طرفین)به خوبی تاُمین می شود و هیچیک از ساکنان نمی توانند صدای همسایگان دیگر را بشنود و به محیط خصوصی دیگران اشراف داشته باشد.

چنین شرایطی میتواند برای انسان عصر جدید، آزادی فردی و امکان برخورداری مشترک از تسهیلات عمومی را فراهم آورد..."

برگرفته از مجله معمار

2 نوشته شده در  دوشنبه ۵ فروردین۱۳۸۷ساعت 14:11  توسط سمیرا حاتمی  |